Web Tasarım İlkeleri

Web sitesi tasarımı, web sitelerinin oluşturulması ve bakımında çeşitli disiplinleri ve becerileri kapsar. Web sitesi tasarımının farklı disiplinleri arasında kullanıcı arayüzü (UI) tasarımı; web grafik tasarımı; yaratıcı web yazarlığı; bilgi mimarisi; ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO). İyi tasarlanmış ve işlevsel bir web sitesi oluşturmak için web sitesi tasarımının tüm disiplinlerinin birlikte çalışması gerekir.

web sitesi tasarımı

İyi tasarlanmış bir web sitesi, hizmetleriniz veya ürünlerinizle ilgilenen bir kitleyi çekecektir. Araştırmalar, potansiyel müşterileri araştıran kişilerin %90’ından fazlasının işletmeleri bulmak için İnternet’i kullandığını göstermiştir. Bu, web sitenizin tasarımının işinizin başarısı için kritik olduğu anlamına gelir. Ayrıca, web sitesinin içeriği ve işlevselliği de işletmenin başarısı için önemlidir.

Web sitesi tasarımında ilk adım, sitenin tüm sayfalarının hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamaktır. Bunu başarmak için sayfa hızının 400 milden az olması gerekir. Sayfa hızı çok yavaşsa birçok kullanıcı sitenizdeki bilgilere erişemez. Sitenizin sayfa hızını test etmek için, resimler ve JavaScript gibi çeşitli sayfa öğeleri için çeşitli hızları gösterecek bir test aracı olan bir web-bench’i kullanabilirsiniz. Test, web sitenizdeki bilgilere erişebilen ziyaretçi sayısı gibi ayrıntıları size sağlamalıdır.

Web sitesi tasarımının bir diğer önemli kısmı,

kullanıcılar için gezinme kolaylığıdır. Sitenin tüm sayfalarının kullanıcılar tarafından kolayca erişilebilir olmasını sağlamalısınız. Web sitesi tasarımı, ziyaretçilerin çeşitli sayfalarda gezinmesi için kolay yollar sunmalıdır. Web siteleri, tüm sayfalara kolayca erişilebilecek şekilde tasarlanmalıdır.

Web sitesinin tasarımı, ilk izlenim yaratma konusunda da büyük bir role sahiptir. İlk izlenimler her zaman kalıcı izlenimlerdir ve iyi olmaları gerekir. Web sitesinin tasarımı kullanıcıları cezbetmeli ve zihinlerinde bir izlenim yaratmalıdır. Kuruluşun hikayesini veya marka mesajını anlatabilmeli ve işletmenin hedef kitlesini çekebilmelidir. İşletmenin web sitesi tasarımı böyle bir izlenim yaratamıyorsa, web sitesi web sitesi tasarımının istenen hedeflerine ulaşamayacaktır.

Web sitesi tasarımı,

bugün mevcut olan teknolojiden en iyi şekilde yararlanabilmelidir. Modern web sitelerinin çoğu tarayıcıda en iyi şekilde çalışmasının nedeni budur. Modern tarayıcılar Flash, Silverlight ve JavaScript gibi en son teknolojileri destekleyebilir. Bu, web sitesi tasarımının işletmenin hedef kitlesi için en iyi şekilde çalışmasını sağlar.

Web tasarımcıları, web sitesi tasarımının içeriğine ve kullanılabilirliğine özellikle dikkat etmelidir. İçerik, arama motoru yönergelerine göre yazılmalı, anlaşılır ve profesyonelce yazılmalıdır. Web sitesi tasarımcıları, hedef kitlenin web sitesine kolayca ve herhangi bir engel olmadan erişebilmesini sağlamak için web geliştiricileri ile çok yakın çalışmalıdır. Web sitesi tasarımından maksimum fayda sağlamak için web sitesi tasarım ilkelerinin uygun şekilde takip edildiğinden emin olmak için web geliştiricileri ile yakın işbirliği içinde çalışmalıdırlar.

Web Tasarım,

web sitesi tasarım öğelerinin etkin bir şekilde kurulduğundan emin olmak için web sitesi geliştirme ekibiyle koordineli olarak çalışmalıdır. Web sitesinin içeriği ilgi çekici ve bilgilendirici olmalıdır. Navigasyon özellikleri kullanıcı dostu ve takip etmesi kolay olmalıdır. Web sitesinde kullanılan grafikler ve görseller göze hitap etmelidir. Tüm bu web tasarım öğeleri, maksimum miktarda trafik oluşturmaya ve arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmeye yardımcı olur. Bu, web sitesinin popüler hale gelmesine ve kuruluşun hedeflenen pazarına görünür olmasına yardımcı olur.